Náš sortiment

Doprava materiálu

Thermowood

Dřevěné profily, tepelně upravené speciální technologií

Tepelná úprava dřeva na průmyslové úrovni pod obchodním označením THERMOWOOD® byla rozvinuta v devadesátých letech 20. století ve Finském výzkumném centru VTT ve spolupráci s finským průmyslem.

Jak se vyrábí THERMOWOOD:

Tepelným zpracováním (v teplotním rozmezí 160 až 215°C ) dochází ke změně vlastností dřeva. Tento proces zahrnuje zahřátí dřeva na teploty přesahující jeho teplotu samovolného vznícení pomocí vodní páry, která má ochrannou funkci. Výrobní proces THERMOWOOD® může být použit pro úpravu vlastností dřeva na základě potřeb předpokládaného účelu použití. Odlišné teploty, odlišná doba zpracování a odlišné techniky sušení propůjčují THERMOWOOD® požadované vlastnosti. Tyto jsou zlepšeny, pokud jde o rozměrovou a tvarovou stálost, tepelnou izolaci, odolnost proti hnilobě a flexibilitu THERMOWOOD® při úpravě do různých tvarů a forem.

Celý proces zpracování dřeva (od sušení po konečné zvlhčení) byl integrován tak, aby tvořil jeden flexibilní a souvislý řetězec událostí. Výrobní proces zahrnuje šest tunelů, kterými dřevo prochází. V prvních třech tunelech se řezivo suší a připravuje pro vlastní fázi tepelného zpracování, která je uskutečňována ve čtvrtém tunelu. Poslední dva tunely slouží ke chlazení, zvlhčování, provzdušnění a konečnou normalizaci zpracovaného dřeva.

Normalizace po zpracování pokračuje v teplých zastřešených prostorách pod tlakem po dobu 24 až 48 hodin před provedením dodatečných úprav. Kromě chemických změn, ke kterým ve dřevu dochází během zpracování, se výrazně snižuje schopnost smršťování a roztahování dřeva z důvodu změny obsahu vlhkosti – výsledná hodnota vlhkosti po tepelné úpravě dosáhne 4-6%. Tím se zásadně zlepšuje rozměrová stálost dřeva po tepelném zpracování. Po rozkladu hemicelulózy (řetězců cukru) THERMOWOOD® neobsahuje dostatečné množství výživných látek pro podporu růstu hub způsobujících hnilobu. Schopnost tepelně upraveného dřeva absorbovat vodu je výrazně omezena (THERMOWOOD® je hygroskopický) jeho odolnost proti hnilobě se zvyšuje, aniž by byly v průběhu výrobního procesu použity škodlivé chemické přísady. THERMOWOOD® je tedy naprosto čistým ekologickým výrobkem.

Dále je při procesu výroby snížena tepelná vodivost THERMOWOOD® oproti neupravenému dřevu, takže se THERMOWOOD® stává lepším zateplovacím prvkem, nežli klasický dřevěný obklad. Během tepelné úpravy dřevo ztratí pryskyřici. Teplotní poměry dřeva jsou redukovány a tím se THERMOWOOD® stává ideálním pro použití v saunách jako komponent laviček, podlah a stěnových panelů. Povrch materiálu není pro kůži horký. Během zpracovávání získá ošetřované dřevo rovnoměrné hnědé zabarvení. Intenzitu barvy lze ovlivnit aplikací různých teplot zpracování. Tmavnutí různých druhů dřeva je dáno jejich přirozenými vlastnostmi.
Nákladné dřevo z ohrožených tropických lesů lze nyní nahradit materiálem THERMOWOOD® vyrobeným na základě ekologického výrobního postupu z běžně dostupného řeziva.

saunoveoblozenithermowood10v 640 02 fasada 01

 

Prodejní sklad Lužná

  • Lužná u Vsetína 247, 756 11 (sídlo firmy v areálu Agrospol Lužná s.r.o.)

  • Vedoucí prodejny: Kristýna Machánková

  • +420 601 336 776

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • Po - Pá: 7:30 - 12 / 12.30 - 15.00 hod

Prodejní sklad Zlín

  • Zlín, LOUKY, Záhumení V 329, 763 02 (sídlo firmy se nachází za TS Zlín)

  • Vedoucí prodejny: Bc. Pavel Rabas

  • +420 792 757 915, 724 026 376

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  • Po - Pá: 7:30 - 12 / 12.30 - 15.00 hod

© Dřevoobchod Liška All rights reserved.